Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beskydy

Beskydy 2020

V Beskydech jsme už byli před pár lety, to jsme ale ještě na kole nejezdili a okolí si tak prošli pěšky nebo se přiblížili autem. Letos jsme si je vybrali za první cyklodovolenou. Zázemí jsme našli v příjemném relax hotelu Valaška v Horní Bečvě.

11_hotel_valaska.jpg

5.7. Horní Bečva - Soláň [24,73 km, převýšení 412 m, nastoupáno 524 m]

Protože to jsou naše první letošní kilometry, musíme nejdřív nabrat švih na rovinách. Proto jedeme nejprve z Horní Bečvy dolů a to celých 8 km! Jindy to bývá prvních 300 km, letos jsme to tedy dost zkrátili.

12_mapa.jpg

6.7. Horní Bečva - Martiňák - Srdce Beskyd - Kladnatá [26,44 km, převýšení 327 m, nastoupáno 628 m]

I dnes jsme to museli zkrátit, příčinou byl přicházející déšť. Oproti včerejšku to bylo sice o šest víc (takže 28), oproti plánu však o dvacet míň. Dnes jsme ale dali o 220 výškových metrů více, celkem slušných 625. Nejdřív jsme si vystoupali na Martiňák, kde bylo moc lidí a tak jsme se jen pokochali pohledem do údolí a pokračovali dál. Doufali jsme, že Srdce Beskyd nás pohostí, ale ani to se nestalo. Letmý pohled na radar nás pak přinutil to otočit a tak jsme se na přehradu Šance už nesvezli, ale vyšlapali si to po zelené až na Lhotskou do 850 m.n.m. (místy 10%).
Pak nás už čekala jen bahenní koupel a celkem hezký sjezd po cyklo 472 do Horní Bečvy.

12_mapa.jpg

7.7. Horní Bečva - Rožnov - Valašské Meziříčí a zpět [71,16 km, převýšení 235 m, nastoupáno 354 m]

Dnes žádné zkracování, ba právě naopak. Prý se nám nedostává tempa, chybí kiláky po rovině. Valíme to tedy po krásné cyklostezce od baráku až do Valmezu. Dolů a nahoru je to přesně 60 km s převýšením přes 200 m, kterého jsme si cestou ani nevšimli. Bez ohledu zda nahoru nebo dolů, drželi jsme to nad 20 km/h.

15_mapa.jpg

8.7. Horní Bečva - Čeladná - Pustevny - Rožnov [50,08 km, převýšení 616 m, nastoupáno 476 m]

Zbaběle se necháváme vyvézt autem na Martiňák. Ne, že bychom nemohli, nebo tak něco, my chceme stihnout v 18 hodin derby! Pak nás už čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Celkem to bude 50 km, které si ještě vylepšíme lanovkou na Pustevny (i tak nastoupáme přes 400 m). Dnes se ale hodně svezeme, nejdřív 10 km do Čeladné a pak 12,5 z Pusteven do Rožnova.
Na přejezdu z Čeladné nemohou samozřejmě chybět nějaká ta 10% stoupání, což nám kompenzuje výborný oběd Na Maraláku. V šest už ležíme v postýlkách a čučíme na fotbal.

18_mapa.jpg

9.7. Horní Bečva - Solanec - Karolínka - Třeštík [48,5 km, převýšení 452 m, nastoupáno 1 021m]

Úkol zněl jasně, nějak se dostat přes kopec a vyjet Vsetínskou Bečvou nahoru kam to půjde a pak zase šupky dupky přes kopec domů.
Praxe ale opět ukázala, že bylo nutné ze svých cílů ubrat. V šest odpoledne jsem musel uznat, že nemít eBike, asi bychom to nedali, ještě že jsme se odhodlali si je na hotelu půjčit. Bylo to fakt super poznat, jak to cítí takový Kulhavý, když to valí do 15% kopce po hrubé šotolině a dloube se v nose. Ten zážitek za to fakt stojí.
I dnes jsme to zkrátili (a ještě, že jsme to udělali), protože jsme dali na radu domorodce, kterého jsme potkali při výšlapu na Tanečnici. V hlubokém mokrém úvozu s vytlučenými kameny v asi 10% stoupání nám poradil, ať to hned stočíme z Tanečnice po modré do Karolínky. Sice je ten kus hnusný (a byl), ale pak už je to super sjezd po asfaltu (a byl). Upustili jsme tedy od cíle stočit to na jih až přes Cáb.
Pak už jsme si užili krásnou cyklostezku podél Vsetínské Bečvy až do Leskové a tam to stočili zpět domů přes Třeštík.
Dnes to bylo 50 km se stoupáním téměř kilometr.

12_mapa.jpg