2023 23.7 Milotice
Taková je cesta k Rúdniku a dál až do Vacenovic.
První bufet (Rúdnik) ten musíme prověřit!
Zámek Milotice. Vlastníci Milotic obývali nejprve vodní tvrz, jejímž pozůstatkem je zbytek vodního příkopu kolem zámku. Až do konce 18. století stála jako připomínka této tvrze věž (v prostoru jižně od současné stavby zámku). Poté, co tvrz přestala vyhovovat náročnějším požadavkům na bytovou kulturu, byla na konci 16. století, někdy mezi lety 1580–1596, přebudována na renesanční jednopatrový zámek.
Zásadnější změnou pro vzhled zámku byla přístavba nárožních věží a 2. patra v 70. letech 17. století, k níž došlo v rámci rekonstrukcí zámku vypáleného "Tatary" v roce 1663. Další újmy zámek utrpěl roku 1705, kdy byl atakován kuruckými vojsky Františka II. Rákoczyho. Obranný systém zůstal zachován až do zásadní barokní přestavby objektu, což dokládá plán a veduta milotického zámku, které se nachází ve Státním archivu v Norimberku, přibližně datované do let 1701–1710.
Místní kavárna je vyhlášená především díky tomu, že si na dobrotách můžete pochutnat v těchto krásných interiérech.
V této kuchyni se "vařilo" ve filmové Aristokratce.
Současná podoba zámku je výsledkem stavebních úprav prováděných v první polovině 18. století. V letech 1702 až 1746 byl majitelem milotického zámku Karel Antonín Serényi, který přistoupil k jeho přestavbě, aby získal reprezentativní sídlo. Úpravy probíhaly ve dvou fázích, v letech 1719–1725 a 1738–1743, a nezměnily původní čtyřkřídlou dispozici zámku.
Ano, na předchozí fotce jsou lidé v kostýmech. Ten si zde můžete půjčit a vyzkoušet si ho v odpovídajících kulisách.
Zámek Milotice - pohled do parku.
Mají zde i "cameru obscuru".
Camera obscura (temná komora), je předchůdce fotoaparátu. Ve dveřích je malá dírka a pokud vydržíte asi 5 minut (za slunného dnes ale i více), uvidíte na protější straně zrcadlově obrácený obraz zámku.
Princip byl Číňanům znám již v 5. století př. n. l.
Z Milotic jsme dojeli k Mutěnce, což je cyklostezka Mutěnice - Kyjov, vedená po svršku bývalé železnice.
Ve Svatobořicích na nádraží jsme poobědvali, ale nestálo to za mnoho, i takový kuřecí plátek na divoko tam umí udělat tak, že nejde ani ukrojit, což je opravdu velké umění!
Před Mutěnicemi se zastavujeme u Kamenné brány, což je komplex s kamennou branou, který vznikl v letech 2015 a 2016. Geometrické uspořádání jednotlivých útvarů je převzato z pravěkých staveb. Nachází se zde Labyrint, Kruhové uspořádání 2x 12 kamenů, Průchodový portál, Lunární kalendář Muž a Žena a další. Plocha je harmonicky naladěna s krajinou a je určena pro odpočinek či meditaci.
Stát frontu na táááákhle vysokou zmrzlinu se nikomu nechtělo
a tak se posilňujeme jen chladnými nápoji a vyrážíme směr Hodonín.
Cestou přes Třetí Zbrod nás zaujalo tohle okysličovadlo.
Původně jsem plánoval pokračovat dál kolem rybníků nad Hodonínem, ale kdosi uhnul na červenou. Bylo to sice blíž, zato horší cestou. Pro naše úzké ráfky byl tenhle píseček opravdové utrpení.
No, a to jsme již před hodonínskou ZOO, krajskou silnici bezpečně zdoláváme po tomto cíleně rezavém mostě.
Cesta Hodonínem byla super, protože v tomhle městě mají síť cyklostezek opravdu perfektní.
45,3km 143m
https://mapy.cz/s/nasecepuzo
Náhledy fotografií ze složky 2023 07.23 Milotice