2023 27.7. Lednicko-valtický areál
Začínáme od zimáku v Břeclavi a po ani ne 7 km jsme u Janova hradu. Tuto romantickou zříceninu v gotickém stylu postavil v letech 1807-1810 podle návrhu architekta Josepha Hardmutha Josef Poppelak. Sál vymaloval malíř Michael Rober.
Zřícenina postavená z pískovcových bloků je pojmenovaná na počest předka Jana z Lichtenštejna sloužila jako lovecký zámeček nebo myslivna. Pořádaly se tu lovy a následné hostiny. Po roce 1945 byl Janův hrad Lichtenštejnům zabaven a nyní je majetkem Národního památkového ústavu.
Lávka k Janovu hradu byla mnohokrát opravována, naposledy po povodních 2002.
lovecký zámeček Lednice
Postaven v empírovém stylu v období od 1803-06. Sloužil jako místo, kde byly zahajovány i ukončovány lovy na panskou zvěř. Z původní budovy se dochovala pouze přední část s balustrádami a sloupovím. V první polovině 20. století sloužila budova potřebám lesníků.
V současné době je interiér pro veřejnost nepřístupný.
Zděný Minaret nechal postavit kníže Alois I. Josef z Liechtensteinu podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha v letech 1797–1802. Romantická věž je postavena v maurském orientálním stylu. Nachází se v ní osm místností s orientální výzdobou. Minaret je považován za největší stavbu svého druhu v neislámských zemích. Dosahuje výšky přes 60 metrů. Vznikl jako jedna z prvních vyhlídkových staveb u nás.
Z Minaretu lze vyhlížet ze tří ochozů. Po vystoupání 302 schodů na nejvyšší vyhlídkový ochoz se jako na dlani před vámi rozprostře lednicko-valtický areál. Kromě něj můžete pozorovat Pálavu, Bílé Karpaty a za dobré viditelnosti dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni či Alpy.
Novogotický zámek se nachází ve světoznámém lednicko-valtickém areálu a je zařazen mezi památky UNESCO.
Dříve byl gotickou tvrzí, později renesančním a barokním zámkem, na jehož výstavbě a výzdobě se podílela řada významných umělců a architektů.
Současná podoba zámku vznikla pseudogotickou přestavbou v letech 1846-58.
Honosné sídlo obklopuje velkolepý park, známý skupinou romantických staveb.
Kostel sv. Jakuba Staršího. Novogotický farní kostel byl využíván jako zámecká kaple rodu Lichtenštejnů. Vznikl v polovině 19. stol. přestavbou původního kostela z 1. poloviny 18. stol. Vysvěcen 5. října 1858. V interiéru mj. novogotický křídlový oltář se středním obrazem na téma Svaté rodiny z r. 1856 od malíře Františka (Franze) Ittenbacha.
Protože v hospodách kolem zámku jsou mraky lidí, bereme za vděk nádražní Loveckou restaurací. Super to nebylo, ale zase celkem bez lidí, takže můžeme rychle pokračovat.
V Lednici mají ještě tuhle "promenádu"
a o kus dál jednu z nejnižších rozhledem v republice.
Apollónův chrám vznikl v roce 1819 v empírovém slohu. Jeho výrazným znakem je osm dórských sloupů, za kterými je skryt reliéf boha Apollóna na slunečním voze.
Nahoře najdete vyhlídkovou terasu, která je přístupná celoročně v době od 10:30 do západu Slunce. Okraj terasy zdobí sochy z bývalého Chrámu múz, který stával nedaleko odtud.
Kolem empírového statku Nový dvůr, který byl postaven v letech 1809-10 podle plánu J. Hardtmutha a měl sloužit k chovu ovcí, jen projedeme (byl rozšířen architektem J. K. Engelem v roce 1919. V kruhové stavbě "Rotundě" se nachází salon. Od roku 1981 se na statku chovají koně.) a zanedlouho jsme před
chrámem Tří Grácií. Jedná se o klasicistní letohrádek z 19. století architekta Franze Josefa Engela, před kterým je umístěné sousoší tří nahých žen, vytesané Johannem Martinem Fischerem. Sousoší představuje Charitky - řecké bohyně krásy a půvabu. Objekt je chráněn jako kulturní památka.
Když přejíždíme po hrázi mezi Mlýnským a Prostředním rybníkem, máme Apollonův chrám jako na dlani.
Rybniční zámeček. Tento malý klasicistní zámeček si nechal v letech 1814-1817 postavit kníže Jan I. Josef z Liechtenštejna podle návrhu architekta Josefa Kornhäusela. Patrovou budovu obdélníkového půdorysu s předsunutým rizalitem doplňovaly v minulosti boční arkády, které ale byly zrušeny před rokem 1840.
Zprvu objekt sloužil potřebám panstva při lovu nebo jako obydlí hajného, v roce 1928 jej ale majitelé věnovali ornitologům a hydrobiologům. V současnosti jej spravuje Mendelova univerzita v Brně, která jej využívá k ubytování nebo konání různých společenských a kulturních akcí.
Bistro Los Lelos a Hraničního zámečku nám poskytne ochranu před sluncem, ale především výborné občerstvení
Jsou tu černí orli i bílé labutě.
Hraniční zámeček.
Památkově chráněný zámecký komplex pocházející z 20. let 19. století. Klasicistní stavba, jejíž realizaci řídil Josef Poppelak, vzešla z návrhu Franze Engela. Zámek sestává ze tří jednopatrových pavilonů propojených přízemními trakty s terasami. Vyznačuje se bohatým fasádním zdobením v podobě lizénových pásů, četnými arkádami či výraznými portály. Zámek je situován na hranici mezi Moravou a Rakouskem, která zde za vlády Jana I. z Liechtensteina existovala.
zámeček Belveder
Klasicistní zámeček byl postaven v letech 1802–06 Josephem Hardtmuthem a sloužil pro chov a lov bažantů a pávů v přilehlém přírodním parku. Na malířské výzdobě se podílel vídeňský malíř Josef Langenhöffel.
Jedná se o osmibokou stavbu se dvěma přízemními křídly, která prošla celkovou rekonstrukcí.
zámek Valtice
Rozsáhlá a reprezentativní barokní zámecká stavba nahradila původní renesanční zámek. Je součástí lednicko-valtického areálu zapsaného do seznamu UNESCO. Za zmínku stojí zámecké průčelí s fasádou bohatě zdobenou plastikami, interiéry s výraznou štukovou výzdobou a nástropní i nástěnné malby. V rozlehlém parku naleznete přírodní divadlo z 18. stol. a soubor romantických staveb z 19. stol. zámek Rendez-vous (Dianin chrám)
Klasicistní zámeček byl vystavěn v roce 1812 podle návrhu Josefa Hardtmutha. Stavba má podobu vítězného oblouku doplněného bohatou štukovou výzdobou. Je zasvěcen bohyni lovu, Dianě.
Díky tomu, že okolí zámku je doslova pro cyklisty nepřátelské, zastavujeme se jen omrknout místní bylinkovou zahrádku.
Přes dost ostré stoupání z Valtic k železnici se nakonec dostáváme k Randes Vous, alias Dianině chrámu.
Klasicistní zámeček byl vystavěn v roce 1812 podle návrhu Josefa Hardtmutha. Stavba má podobu vítězného oblouku doplněného bohatou štukovou výzdobou. Je zasvěcen bohyni lovu, Dianě.
Abychom posléze dojeli až k novogotická kapli Svatého Huberta v Bořím lese se sochami F. Bauera, navrhl J. Wingelmüller, stavitel J. Popelak.
Tak tohle všechno uvidíte, když projedete tuhle trasu.
39,8 km 128 m
https://mapy.cz/s/bokurakaze
Náhledy fotografií ze složky 2023 07.27 Lednice