2024 8.7. Holany a okolí
Krajina kolem Jestřebí je úchvatná.
Když jsme jeli kolem Novozámeckého rybníka, zaujala nás odbočka k ornitologické pozorovatelně.
Novozámecký rybník z pozorovatelny.
Před Zahrádkami se projíždí pod krajskou silnicí. Všude inzerované bistro Stodola mělo zavřené nyní, i když jsme jeli odpoledne zpět. A to na ceduli uváděli, že mají otevřeno i v pondělí (dnes).
V Zahrádkách odbočujeme na Valdštejnskou lipovou alej (cesta na úzkých gumách fakt nic moc), která byla založena v 17. století na popud Albrechta z Valdštejna. Alej spolu se zámeckým parkem patří od roku 2012 mezi evropsky vý-znamné lokality Natura 2000.
Asi uprostřed se přejíždí klenbový Barbořin most jenž překračuje Bobří potok (dnes o něm ještě bude řeč). Vybudován byl v roce 1836. Dnes je již ve špatném stavu.
Ještě před Holany se zastavujeme u tvrze Jiljov.
Romantické úpravy této skály proběhly v 19. století. Od roku 1965 je chráněna jako kulturní památka.
Jméno tohoto romantického díla není přesně známo. Původně se snad jednalo o Veil-chenburg, poté mu nepřesný počeštěný název "Jíljov" mylně přiřadil pan A. Sedláček.
Dnes je zde možné spatřit pozůstatky čtvercového stavení vytesaného do skály.
V Holanech je klasická venkovská hospoda, vaří tam dobře, jen s námi se jim nějak nezdařilo a tak jsme polosyrový mletý řízek museli vyměnit za kuřecí, což se stalo bez řečí a s omluvou (to nebývá zvykem!).
Skoro se chce napsat jaká krásná jihočeská vesnička, ale to Holany nejsou i když jistá podobnost s těmi rybníky tu je.
Holanský rybník je jedním ze 23 tvořících soustavu, která se rozkládá mezi Stvolinkami a Zahrádkami JZ od České Lípy. Je jedením z největších rybníků a má rozlohu 25 ha. Jeho počátky spadají do období mezi roky 1437 - 1440, kdy vznikla tvrz Rybnov, která je přímo chráněná výpustí z tohoto rybníka. Dnes je rybník využíván jako chovný a lovný a jen částečně i ke koupání, jeho břehy jsou většinou bahnité.
Holanský rybník má zcela nově opravenou hráz.
Holanské rybníky vznikaly postupně od 16. do 17.století, většina z nich je vzájemně propojena a napájena Bobřím potokem.
Kdyby tu nebyl plot, mohli jsme se podívat na již zmíněný hrad Rybnov (foceno z té nově opravené hráze Holanského rybníka).
Tento gotický hrad byl založen Vartemberky v letech 1437-1438, a obýván byl do poloviny 16. století. Dodnes se zachovaly pouze zbytky zdiva na skále nad rybníkem. Vrcholová partie staveniště tvrze je nepřístupným soukromým pozemkem.
Neujedeme ani dva kilometry a je tu další památka.
Zřícenina hradu Milčany II, uváděná také jako Vítkovec, stojí na místě, které bylo dle archeologických nálezů osídleno od konce 14. století. Od počátku 15. století je již písemnými prameny zmiňován nový hrad. Od roku 1543 je však již popisován jako pustý.
Zanikl za třicetileté války. Materiál z hradu byl použit na stavbu kostela v Holanech. Poslední písemné záznamy se o hradu zmiňují v 17. století. Do dnešních dnů se tak dochovala pouze malá část zdi paláce, vysoká 7 metrů, a zbytky valů a terénních nerovností. Pozůstatky jsou chráněny jako kulturní památka od roku 1958.
Za Holany, poté co jsme projeli chatovou osadou (je jich tu opravdu požehnaně), odbočujeme z cyklostezky na červenou turistickou a potkáváme tuhle sochu.
Nemá žádný popisek, vůbec nic. Ale místní trávu sekající občan nás navádí, že podle jasných indicií se to dá lehce určit. Tak co, kdopak to je?
A tady cesta nejednou končí brodem, který se ale moc brodit nedá. Cesta navíc pokračuje vlevo do kopce přes naskládané kmeny statných stromů (prý aby tu neblbli na motorkách). Ty zdárně zdoláme a najednou ...
Jo ještě ta socha, tak podle té smyčky v ruce by to měl být Jidáš, říkal ten kopřivy sečící domorodec.
Tento krásný samonosný most. Sice to vypadá, že nemůže nic unést, ale pod námi se tedy ještě neprobořil.
Ať jsem hledal jak jsem hledal, našel k němu pouze to, že se jedná o starý kamenný most u bývalého Mlýnského rybníka.
Při pohledu z mostu si člověk musí klást otázku, proč ty lidi tenkrát vynakládali tolik úsilí, aby tu vytesali toto. Navíc, když už ani ten rybník s mlýnem dávno neexistuje. Není to škoda?
A o kousíček dál je tento uměle vytvořený, 3,3m vysoký vodopád. I on vznikl úpravou toku Bobřího potoka. Vpravo od něj je obyvatelná jeskyně, jež má dokonce i samostatný komín (ústící doslova do cesty na jeskyní vedoucí).
No a to jsou ony. Na mostku přes Bobří potok vytékající z Dolanského rybníka se nachází dvě sochy, postavy z románu Miloše Urbana Hastrman. Jsou z betonu.
Protože naším směrem se vydal asi 50hlavý dav táborníků, vracíme se zpět stejnou cestou, jen ještě odbočíme, abychom si Na Tokáni u Milčanského rybníka dali něco málo chlazených tekutin.
Sliboval jsem čtyři hrady, že? Tři už tu byly a zbývá ten poslední. Nachází se kousek od Valdštejnské aleje, po které se nyní vracíme zpět, ale tahle zřícenina to není.
Řeč je až o Zahrádeckém letohrádku.
Pozůstatky kruhové stavby nevelkých rozměrů se nacházejí v jihovýchodní části bývalé bažantnice, která se zde vyskytovala již v 16. století. V patře stavbu po celém obvodu obepínal dřevěný ochoz.
Pravděpodobně sloužila jako zázemí při lovech nebo akcích s lovem spojených.
Od roku 1945 však chátrá, ty dveře jsou poslední inventář.
Dlužno dodat, že kolem jsou mraky komárů a klošů, které repelent spíš dráždil, takže jsme upalovali, jak jen rychle to šlo.
Zámek Zahrádky.
Po roce 1623 se majitelem zámku stal Albrecht z Valdštejna, který nechal původní objekt barokně upravit a založil park. Po jeho smrti vlastní zámek až do roku 1897 Kounicové a následně Lichtenštejnové. Po zestátnění v roce 1945 objekt sloužil jako domov mládeže a středisko jazykové přípravy zahraničních studentů.
Čtyřkřídlá patrová budova s nárožními věžemi v roce 2003 vyhořela, zůstaly pouze obvodové zdi. Na budově byla škoda 87 milionů korun, na vybavení 4,5 milionů korun. Krátce po požáru obec vypsala sbírku na obnovu zámku. Odhadované náklady na opravu představovaly 100 milionů korun. Kolem zámku se rozprostírá rozsáhlý anglický park.
V Zahrádkách najdete i toto romantické zákoutí se sklípky vytesanými ve skále.
Cestou zpět k Novozámeckému rybníku míjíme dům s hrdým označením "U občana".
Kdyby snad byla nuda ...
Ve Starých Splavech jsme narazili na tuhle sochu.
Dejte si práci a přečtěte si, proč tu ten lev vlastně je. Je to smutné ...
42,6km 190m
https://mapy.cz/s/juhotubuve
Náhledy fotografií ze složky 2024 07.08 Holany